Comments

VERIFIED WAEC MATHS 2018

VERIFIED WAEC MATHS 2018

Pls RECHECK NUMBER 6!!!
Please Just Hold On… Keep Clicking TheREFRESH PAGE So That Once We Drop It You Are Going To See It…….                     
                          EXAM COMPLETED.
                                 GOOD LUCK GUYS!!!
INVITE YOUR FRIENDS FOR TOMORROW EXAM.
GO-TO FACEBOOK AND LIKE OUR PAGE EMMANUELNEWZ

MATHS OBJ LOADING...

1-10: ACBCDDCBAA
11-20: CDCABCCCAC
21-30: DADBABCDAD
31-40: BADADBCACB
41-50: ADDDBDADCA
          



NO1) On February 28th 2012, value = (100-30/100) * #900,00.00
= 70/100 * #900,00
= #630,000.00
On february 28th 2013, value = (100-22/1000 * #630,00
= 78/100 8 #630,000
= #491,400
On february 28th 2014, value = 78/100 8 #491,400
=383,292
On february 28th 2015, value = 78/100 * #383,292
= #298,967.76

NO2) Given that y = 2pxˆ² – p² x – 14
AT (3, 10)
10 = 2p(3)²  – p² (3) – 14
10 = 18p – 3p²  – 14
3p²  – 18p + 24 = 0
p²  – 6p + 8 = 0
using factor method,
p²  – 2p -4p + 8 = 0
p(p-2) – 4(p-2) = 0
(p-4)(p-2) = 0
p-4 = 0 or p-4 = 0
p= 4 or p =2

NUMBER 3a image

3a)
The diagonal = 10.2m and 9.3cm
Using Pythagoras theory
Ac² = 10.2² + 9-3²
Ac² = 104.04 + 86.49
Ac² = 190.53
Ac² = √190.53
Ac² = 13.80
3b)
DRAW THE DIAGRAM
Using Pythagoras theory
5² = 3² + x²
x² = 5² – 3²
X²= 25 – 9
X² = √16
X= 4cm
CosX = adjacent/hyp
= 4/5
Tan X = opp/adj. = 3/4
5cos x – 4tan x
5(4/5)- 4(3/4)
20/5 – 12/4
4-3= 1



NUMBER 4 IMAGE

4ai)
sum of angle in a D =180degree
xdegree + 90degree + 180degree – (3x+15)=180degree
xdegree + 90degree + 180degree – 3x+15=180degree
-2x=180degree – 255
+2x/2=+75/2
x=37.5
4aii)
<RsQ =180 – (3x+15)
<RsQ =180-(337.5+15)
=180-(112.5 + 15)
=180 – 127.5
<RsQ= 52.5degree
4b)
2N4seven =15Nnine
2
7^2+N7^1+47degree =19^2 + 59^1+N9degree
9
49+N7+41=181+59+N*1
98+7N+4=81+45+N
7N+102=126+N
7N-N=126-102
6N/6 =24/6
N=4


NUMBER 5 IMAGE



5a)
m+n+s+p+q/5=12
m+n+s+p+q=60……(1)
Now;
(m+4)+(n-3)+(5+6)+p-2)+(q+8)/5
=(m+n+s+p+q)+(4-3+3+6-2+8)/5
=60+13/5
=73/5
=14.6
(b)
75% of 500 = 375 people
Number of people above 65 years = 500-375
=125

25% of 500 = 125
Number of people below 15 years = 125
Number between 15 years and 65 years
=500-(125+125)
=500-250
=250 people
NUMBER 6 IMAGE
(6)
Total number of cars on road worthiness = 240
60% passed ie 60/100×240/1 = 144cars.
Number that failed = 240-144 = 96cars
(6a)
Draw the Venn diagram
C = clutch
B = brakes
S = steering
(6b)
From the diagram above
E = 28+12+8+6+x+6+2x
96=60+3x
96-60=3x
36/3 = 3x/3
Therefore X = 12
(i) The no of cars that had faulty brakes
=12+8+6+x (Since X = 12)
=12+8+6+12 = 38
(ii) Only one fault = (no of clutch only) + (no of brakes only) + (no of steering only)
=28+x+12x = 28+12+24
=64cars

7a)
(y-y1)/(x-x1)=(y2-y1)/(x2-x1)
(y-5)/(x-2)=(-7-5)/(-4-2)
(y-5)/(x-2)=-12/-6
(y-5)/(x-2)=2
Cross multiply
y-5=2(x-2)
y-5=2x-4
2x-y-4+5=0
2x-y+1=0
(7bi)
DRAW THE DIAGRAM
(7bii)
(I)
p^2=q+r^2-2qrcosP
p^2=8^2+5^2-2*8*5*cos90
p^2=64+25-0
p^2=89
p=sqroot(89)
p=9.4339km
therefore |QR|=9.43km(3 sf)

(II)
q/sinQ=p/sinP
8/sinQ=9.4339/sin90
sinQ=(8*sin90/9.4339
sinq=(8*1)/9.4339 =0.8480
Q=sin^1(0.8480)=57.99 degrees
but Q=30+ A
A=Q-30
=57.99-30
A=27.99 degrees
The bearing of R from Q
=180-A
180-27.99
=155.01
=>152 degrees









==========================================
(8a)
Cost price for Lami= #300.00
Profit made by lami = x%
Ie selling price for lami=(100+x/100)×#300
=#3(100+x)
=#(300+3x)
Bola’s cost price = #3(100+x)
Profit made by bola =x%
Selling price for bola =(100+x/100)×#3(100+x)
=#3/100(100+x)²
James cost price =#3/100(100+x)²=300+(6x+3/4)
expanding;
3/100(10000+200+x²) = 300+3/4+6x
3(10000+200x+x²)=30000+75+600x
30000+600x+3x²=30000+75+600x
3x²=75
X² = 75/3
X² = 25
X = square root 25
X = 5
(8b)
3x-2<10+x<2+5x
3x-2<10+x & 10+x<2+5x
3x-x<10+2 & 10-2<5x-x
2x<12 8<4x
X<12/2 4x>8
X<6 x>8/4
X>2
Also; 3x-2<2+5x
-4<2x
2x > -4
X > -2
Therefore; Range is -2
======================================
(9a)
Draw the diagram
Angles PTR and PSR are similar
|PT|/|PS| = |TQ|/|SR|
In angle PTR
|TQ|²=|PT|²+|PQ|²-2|PT||PQ|cos30degrees
=4²+6²-2×4×6×cos30
=16+36-48×0.8660
=52-41.568
=10.432
|TQ|=√10.432 =3.22cm
4/10 = 3.22/|SR|
4|SR| = 10×3.22
|SR| = 32.2/4
|SR| = 8.05cn
Approximately 8cm(to the nearest whole number)
(9b)
Atqrs = AΔPSR – AΔPTR
AΔPTR = 1/2×4×6×sin30
=2×6×0.5
=6cm²
AanglePTQ/AanglePSR = |PT|²/|PS|²
6/AanglePSR = 4²/10²
6/AanglePSR = 16/100
16×AanglePSR = 6×100
AanglePSR = 600/16 = 37.5cm2
ATQRS = 37.5 – 6
=31.5cm2
=32cm2
(10a) Using Pythagoras theorem from SPQ
|SQ|^2 = 12^2 + 5^2
= 144+25
=169
SQ= sqroot of 169
= 13cm
Sin tita= 5/13 = 0.3846
Tita= Sin^-1(0.3846)
= 22.6degrees
From PRQ
Sin tita= |PR|/12
Sin 22.6 = PR/12
Sin 22.6= PR/12
PR= 12xsin 22.6
PR= 12×0.3843
PR= 4.61cm
(10bii)Let the height at which m touches the wall= y
Cos x^degrees= 8/10= 0.8
x^degrees= Cos^-1(0.8)
= 36.87degrees
Sin x^degrees = y/12
Sin 36.87= y/12
y= 12xsin36.87
y= 12×0.60000
y= 7.2m

KEEP REFRESHING
COMMENT DROP

Share:

Related Posts:

No comments:

Post a Comment

Popular

ALL INFORMATION ABOUT ACADEMIC AND NATIONAL NEWS.

Emmanuelnewz.blogspot.com.ng. Powered by Blogger.

iOS

5/Life%20Style/feat-tab

Follow us

Latest post

Lai Mohammed denies threatening Israel

Lai Mohammed denies threatening Israel ABUJA – MINISTER of Information and Culture, Alhaji Lai Mohammed, Thursday denied the report on soci...

Total Pageviews

21813

Post Top Ad

LightBlog

Search This Blog

Post Top Ad

Your Ad Spot

Post Top Ad

Your Ad Spot

Post Bottom Ad

ad728

Comments

recentcomments

Videos

6/Tech/feat-videos

Technology

3/Tech/feat-grid

Recent Posts

Recent in Sports

Header Ads

ad728 #HTML1{ display : none; } @media all and (max-width: 768px) { #HTML1{ display : block; } }

Breaking News

div id="fb-root">

Music

Android

5/Tech/feat-tab

Text

Subscribe for New Post Notifications

Send Quick Message

Name

Email *

Message *

Followers

Categories

Recent Slider

5/Tech/feat-slider

Post Top Ad

ad728
Adbox

Sponsor

ads

Popular

FEATURED POSTS

Unordered List

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  • Aliquam tincidunt mauris eu risus.
  • Vestibulum auctor dapibus neque.

Pages

Theme Support

Need our help to upload or customize this blogger template? Contact me with details about the theme customization you need.